EEF-CX1D560R
Contact Now
EEF-CX1D560R
Part Number : EEF-CX1D560R
Manufacturer : Panasonic
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : EEF-CX1D560R.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : EEF-CX1D560R More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Panasonic. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 4.3 mm
Width : 4.2926 mm
Length : 7.2898 mm
Polarity : Polar
Schedule B : 8532290040
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 20 V
Case Code (Metric) : 7343
Case Code (Imperial) : 2917
Max Operating Temperature : 105 °C
ESR (Equivalent Series Resistance) : 40 mΩ
Products Category : Capacitors - Aluminum - Polymer Capacitors
Qty : 5525 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Enterprise projectors
Mount : Surface Mount
Height : 1.9 mm
Voltage : 20 V
Tolerance : 20 %
Capacitance : 56 µF
Case/Package : 2917
Ripple Current : 3.2 A
Leakage Current : 336 µA
Dielectric Material : Aluminium
Height - Seated (Max) : 1.905 mm
Min Operating Temperature : -55 °C