SPA04N50C3XKSA1
Contact Now
SPA04N50C3XKSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 3.9V @ 200µA
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 22 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 950mOhm @ 2.8A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) : 560 V
Vgs (Max) : ±20V
Product Status : Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 470 pF @ 25 V
Mounting Type : Through Hole
Series : CoolMOS™
Supplier Device Package : PG-TO220-3-31
Mfr : Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 4.5A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 31W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : SPA04N
Description : MOSFET N-CH 560V 4.5A TO220-FP