GSID100A120S5C1
Contact Now
GSID100A120S5C1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 170 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : SemiQ
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 650 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 13.7 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : GSID100
Description : IGBT MOD 1200V 170A 650W
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 170 A 650 W Chassis Mount Module