MMBTRC101SS
Contact Now
MMBTRC101SS
Current - Collector (Ic) (Max) : 100 mA
Product Status : Active
Transistor Type : NPN - Pre-Biased
Frequency - Transition : 200 MHz
Mounting Type : Surface Mount
Package : Strip
Series : -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic : -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 50 V
Supplier Device Package : SOT-23-3 (TO-236)
Resistor - Base (R1) : 4.7 kOhms
Mfr : Diotec Semiconductor
Resistor - Emitter Base (R2) : 4.7 kOhms
Current - Collector Cutoff (Max) : 500nA
Power - Max : 200 mW
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce : 30 @ 10mA, 5V
Base Product Number : MMBTRC101
Description : DIGITAL TR SOT-23 50V 100MA
Contact Now
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) NPN - Pre-Biased 50 V 100 mA 200 MHz 200 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)