MAX8877EZK25
Contact Now
MAX8877EZK25
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.165V @ 150mA (Typ)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Current - Supply (Max) : 100 µA
Voltage - Input (Max) : 6.5V