MAX8878EUK36
Contact Now
MAX8878EUK36
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.165V @ 150mA (Typ)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.6V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Current - Supply (Max) : 100 µA
Voltage - Input (Max) : 6.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 180 µA
Package : Bulk
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Output Configuration : Positive
Description : IC REG LINEAR LDO
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5