CY27C256-55WC
Contact Now
CY27C256-55WC
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : -
Supplier Device Package : 28-CerDip
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Memory Size : 256Kbit
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Access Time : 55 ns
Package / Case : 28-CDIP (0.600", 15.24mm) Window
Memory Organization : 32K x 8
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)