CY7C197-45PC
Contact Now
CY7C197-45PC
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 45ns
Supplier Device Package : 24-PDIP
Memory Type : Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Memory Size : 256Kbit
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Access Time : 45 ns
Package / Case : 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Memory Organization : 64K x 4
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)