PLX1D121MCL1
Contact Now
PLX1D121MCL1
Part Number : PLX1D121MCL1
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : PLX1D121MCL1.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : PLX1D121MCL1 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Length : 8 mm
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 120 µF
Case/Package : Radial
Lead Diameter : 600 µm
Voltage Rating : 20 V
Ripple Current (AC) : 2 A
Height - Seated (Max) : 8.9916 mm
Min Operating Temperature : -55 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum - Polymer Capacitors
Qty : 3692 In Stock
Applications : Aerospace & defense Building automation Enterprise projectors
Height : 9 mm
Voltage : 20 V
Polarity : Polar
Lead Pitch : 3.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 3000 hours
Ripple Current : 2 A
Leakage Current : 480 µA
Voltage Rating (DC) : 20 V
Max Operating Temperature : 125 °C
ESR (Equivalent Series Resistance) : 27 mΩ